avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe si impozite

buna ziua! ma numesc claudia si as vrea sa va intreb cat e perioada maxima pe care se poate face un contract de inchiriere la o casa?. va multumesc anticipat!.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:10, 25 Februarie 2012
Durata contractului de închiriere se negociază între părţi fara limita maximala impusa de cineva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2012
george-neagu, moderator
Perioada maxima este 49 ani cu o prelungire prin tacita relocutiune pe acelasi termen
Art. 1.783. - Locațiunile nu se pot încheia pentru o perioadă mai mare de 49 deani. Dacă părțile stipulează un termen mai lung, acesta se reduce de drept la 49 de ani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru contract de inchiriere cu perioada determinata, am nevoie de notificare scrisa in prealabil? sabrina_ionescu sabrina_ionescu Buna seara, Va rog mult sa ma ajutati intr-o problema in privinta inchierii unei locuinte. Contractul de inchiriere a fost facut pe o perioada de 1 an, ... (vezi toată discuția)
Contractul de concesiune bc02 bc02 As dori, daca se poate, sa mi se raspunda la intrebarea: De ce durata maxima a contractului de concesiune se face pe o perioada maxima de 49 de ani(cu ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere mihaela495 mihaela495 Buna ziua, In calitate de proprietar (persoana fizica) am incheiat un contract de inchiriere cu un chiras (PJ). Contractul a fost inregistrat la Finante si ... (vezi toată discuția)