Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxe si impozite

buna ziua! ma numesc claudia si as vrea sa va intreb cat e perioada maxima pe care se poate face un contract de inchiriere la o casa?. va multumesc anticipat!.
Durata contractului de închiriere se negociază între părţi fara limita maximala impusa de cineva.
george-neagu, moderator
Perioada maxima este 49 ani cu o prelungire prin tacita relocutiune pe acelasi termen
Art. 1.783. - Locațiunile nu se pot încheia pentru o perioadă mai mare de 49 deani. Dacă părțile stipulează un termen mai lung, acesta se reduce de drept la 49 de ani.
Alexandru Munteanu, Avocat