Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract furnizare energie termica
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract furnizare energie termica

Buna ziua ! . Societatea de distributie agent termic pretinde ,in instanta, unei societati comerciale ce detine un spatiu intr-un condominiu plata contravalorii unor facturi pentru energia termica din partile comune. Intre cele doua societati nu exista nici un contract valabil incheiat si nici una din facturile emise nu au fost acceptate la plata.Poate fi invocata lipsa calitatii procesuale ?
daca a fost infiintata asociatie de proprietari, in baza Legii nr.230/2007, toti locatarii din condominiu, persoane fizice sau juridice, sunt obligati la plata consumurilor din cotele comune ...
Nu-mi este clar de ce anume solicita doar plata contravalorii energiei termice doar pentru spatiile comune. Sa intelegem ca restul facturilor au fost totusi platite de societate desi nu exista nici un fel de conventie?
Exista cumva intre furnizor si asociatie un acord referitor la plata energiei termice folosite pentru spatiile comune?
In speta mentionata, proprietarul persoana juridica nu are calitate procesuala in raport si fata de persoana juridica furnizoare da agent termic
Contractul de furnizare agent termic este incheiat strict intre beneficiar=asociatia de proprietari si furnizor agent termic ,proprietarii neavand calitate sa intervina in respectivul contract
Despre ce facturi sustineti ca nu au fost acceptate la plata,in conditiile in care proprietarul persoana juridica nu detine nici bransament individual si nici contract incheiat cu furnizorul de agent termic?
Buna ziua ! Societatea de distributie nu a incheiat contracte cu asociatiile de proprietari (nici acolo unde exista) ci direct cu proprietarii de apartamente si factureaza individual pentru fiecare in parte. In speta mentionata persoana juridica ,proprietara a unui spatiu la parter, este debransata si nu are incheiat contract de furnizare . Totusi societatea de distributie ( organizata ca S.R.L.) a facturat direct pe numele societatii comerciale, proprietara spatiului, contravaloare energie termica pentru spatii comune.Toate aceste facturi (ce nu au la baza niciun contract si nu au fost acceptate prin semnatura , stampila )au fost transmise prin posta. .