Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - amenda pentru neadaptarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - amenda pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

Salut,dati-mi si mie va rog un formular de contestatie pt o amenda,am lovit un caine cu masina,m-am dus la politie dupa dovada pt faptul ca mi-am spart bara si am mai primit si o amenda pr nedaptare vitezei la conditiile de drum #-o,si intentionez sa o contest,credeti ca as putea avea castig de cauza?:(
Este greu de raspuns in situatia in care dvs nu oferiti minimum de amanunte privitor la circumstantele in care s-a produs evenimentul rutier care a avut drept consecinta pagube la vehicul
Nu exista formular standard pentru "contestatie pt o amenda"
Parcurgeti site-urile unde gasiti multitudine de plangeri pe care o personalizati cu datele spetei dvs
ynocentta, utilizator
Conditiile de producere ale accidentului au fost urmatoarele,era ceata destul de densa,vizibilitate sub 30 m,la iesirea dintr-o curba a sarit un caine din sant latrand la masina care venea de pe contrasens,ne-avand timp sa reactionez,pt ca abia iesim din curba,l-am acrosat cu bara stanga fata,si nu caut un formular standard,caut o idee de plangere pe care sa o adaptez situatiei mele.Multumesc!:help:
Mi se pare aberant sa fiti amendat ca nu ati adaptat viteza la conditiile atmosferice si...vezi Doamne ca din aceasta cauza ati lovit cainele. Pai, se stie din practica faptul ca un caine iti sare spontan in fata fara sa-l poti evita, chiar daca esti cu viteza legala si adaptezi viteza la conditiile de trafic. Da regula, daca se cunoaste stapanul este amendat acesta pentru nesupravegherea animalului. Eu cred ca aveti sanse de reusita in instanta, fara probleme.