avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Am nascut un copil in data de 07.02.2008, iar in data de 10.06.2008 m-am intors la servici, data la care a expirat concediul de maternitate.Nu am beneficiat de concediul de ingrijire si creste a copilului. Pot intra in Concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului incepand cu data de 01.01.2009 si sa beneficiez si de cei 85% din veniturile brute ale anului precedent?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:05, 20 Noiembrie 2008
Puteti intra si intrerupe oricand CCC, pana cand copilul implineste 2 ani.
Si puteti beneficia la cerere, de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului in cuantum de 85% din veniturile realizate in anul precedent nasterii copilului.
si eu sunt in aceeasi situatie, mi-a spus cineva ca trebuie sa intru inainte de 1.01.2009 in concediu daca vreau sa beneficiez de cei 85%, nimeni nu stie nimic clar pana nu apar normele de punere in vigoare ale acestei legi.
Daca imi puteti raspunde sigur adica sa stiu daca sa intru in concediu pana la 1.01.2009.
Multumesc.
Potrivit art. II din Legea nr. 257/2008 pentru modificarea alin. (1) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, precum si cu modificarile aduse ulterior, si persoanele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a Legii nr. 257/2008.

din articoul din lege pe care mi l-ati trimis eu inteleg ca trebuie sa fiu in plata cand legea intra in vigoare ca sa pot beneficia de cei 85%, sper sa fi inteles corect.
Mai am cateva intrebari:
1. Cand vor aparea normele de punere in vigoare ale acestei legi? site cineva?
2. inainte sa nasc am lucrat la un angajator apoi dupa cele 126 zile mi-am schimbat serviciul care 12 luni se vor lua in calcul? as vrea sa fac niste calule si nu stiu cum sa calculez, am nascut in 19 decembrie 2008 si pe 20 mai 2008 mi-am schimbat serviciul dupa cele 126 zile, precizez ca nu am de lco intrerupere pe cartea de munca.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Cic Kitte Kitte Buna ziua. Fiul meu s-a nascut pe 10 august 2007 si am fost in CIC intre 22 oct. 2007 si 1 apr. 2008. Am dreptul sa cer revenirea in CIC pana cand fiul meu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil eryurek eryurek Ma numesc Camelia si am si eu o problema legata de aceasta indeminzatie pentru crestere copil in cazul celei de-a doua nasteri. Am o fetita care implineste 2 ... (vezi toată discuția)
Intrare cic ingereasa ingereasa Buna ziua, In data de 01.05.2008 am nascut si am beneficiat de cele 126 de zile de pre si post natal. M-am intors la servici dupa expirarea celor 126 de ... (vezi toată discuția)