avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu crestere copil

Am nascut un copil in data de 07.02.2008, iar in data de 10.06.2008 m-am intors la servici, data la care a expirat concediul de maternitate.Nu am beneficiat de concediul de ingrijire si creste a copilului. Pot intra in Concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului incepand cu data de 01.01.2009 si sa beneficiez si de cei 85% din veniturile brute ale anului precedent?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:05, 20 Noiembrie 2008
Inca se lucreaza la acele norme ... dar mai mult la campania electorala ;)

Se iau in calcul cele 12 luni inainte de data nasterii .... cum ati nascut pe 19 decembrie 2008???????
am nascut in 2007 am gresit eu :)
deci o sa apara normele dupa ce se termina alegerile, sau la anul dupa ce se linistesc si se instaleaza in fotolii noii alesi.
Eu sper ca pana la sfarsitul anului, noul guvern sa adopte aceste norme...astfel incat sa nu mai existe dubii la modul de calcul al indemnizatiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic Kitte Kitte Buna ziua. Fiul meu s-a nascut pe 10 august 2007 si am fost in CIC intre 22 oct. 2007 si 1 apr. 2008. Am dreptul sa cer revenirea in CIC pana cand fiul meu ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil eryurek eryurek Ma numesc Camelia si am si eu o problema legata de aceasta indeminzatie pentru crestere copil in cazul celei de-a doua nasteri. Am o fetita care implineste 2 ... (vezi toată discuția)
Intrare cic ingereasa ingereasa Buna ziua, In data de 01.05.2008 am nascut si am beneficiat de cele 126 de zile de pre si post natal. M-am intors la servici dupa expirarea celor 126 de ... (vezi toată discuția)