avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stimulent reinsertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stimulent reinsertie

La implinirea 1 an al copilului, mama nu vrea sa se intoarca la fostul loc de munca ci sa aiba o activitate independenta in consultanta. La fostul loc de munca vrea sa ceara concediu fara plata pana la 2 ani si sa aiba propria activitate intre timp. Se poate beneficia in acest caz de stimulent?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:02, 28 Iulie 2012
Da, poate beneficia de stimulentul de insertie in acest caz ... legea prevede ca, daca obtin venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie ....
care ar fi actele de depus la dosar pentru stimulent si termenele in acest caz?
Acte necesare stimulent:
* cerere (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011);
* actul de identitate al solicitantului (copie si original);
* certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original); hotararea judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei sau de incredintare a adoptiei, hotararea judecatoreasca sau hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului in regim de urgenta (copie si original);
* certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
* certificat casatorie (copie si original);
* adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita:
* a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), ( Nota: a se preciza perioada),
* a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);
* realizeaza venituri in prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;

* dosar cu sina din carton (coperti intregi);
* pentru plata in cont bancar - extras de cont, pe numele solicitantului.
[ link extern ] /


daca copilul implineste 1 an pe 3, mama ar trebui sa realizeze venituri din 2 sau din 3 pentru stimulent?
@ STA
legea prevede ca, daca obtin venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie.

Alte discuții în legătură

Cum se acorda stimulentul de insertie? eu1983 eu1983 Situatia este urmatoarea : sotia nu beneficiaza de concediu de crestere copil iar sotul nu doreste sa intre in CCC , sotul poate primi stimulent de insertie , ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil any_cristhina any_cristhina Saptamana acesta am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamanii,momentan nu lucrez,ultimul meu loc de munca fiind ca gestionar in periada 16.07.2010-23.06.2012 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil catalinhabet catalinhabet Detin o Intreprindere Individuala de 3 ani si primii ani am fost pe pierdere si ultimul an pe profit. Sotia nu este angajata si vreau sa stiu daca pot primi eu ... (vezi toată discuția)