Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stimulent reinsertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stimulent reinsertie

La implinirea 1 an al copilului, mama nu vrea sa se intoarca la fostul loc de munca ci sa aiba o activitate independenta in consultanta. La fostul loc de munca vrea sa ceara concediu fara plata pana la 2 ani si sa aiba propria activitate intre timp. Se poate beneficia in acest caz de stimulent?
Da, poate beneficia de stimulentul de insertie in acest caz ... legea prevede ca, daca obtin venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie ....
care ar fi actele de depus la dosar pentru stimulent si termenele in acest caz?
Acte necesare stimulent:
* cerere (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011);
* actul de identitate al solicitantului (copie si original);
* certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original); hotararea judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei sau de incredintare a adoptiei, hotararea judecatoreasca sau hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului in regim de urgenta (copie si original);
* certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
* certificat casatorie (copie si original);
* adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana indreptatita:
* a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), ( Nota: a se preciza perioada),
* a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);
* realizeaza venituri in prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;

* dosar cu sina din carton (coperti intregi);
* pentru plata in cont bancar - extras de cont, pe numele solicitantului.
[ link extern ] /

daca copilul implineste 1 an pe 3, mama ar trebui sa realizeze venituri din 2 sau din 3 pentru stimulent?
@ STA
legea prevede ca, daca obtin venituri supuse impozitului, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie.