Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stimulent reinsertie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stimulent reinsertie

La implinirea 1 an al copilului, mama nu vrea sa se intoarca la fostul loc de munca ci sa aiba o activitate independenta in consultanta. La fostul loc de munca vrea sa ceara concediu fara plata pana la 2 ani si sa aiba propria activitate intre timp. Se poate beneficia in acest caz de stimulent?
Daca, am revenit in campul muncii la o alta firma decat cea anterioara intrarii in CCC mai beneficiez de stimulent? Fostul angajator nu vrea sa-mi elibereze adeverinta din care sa rezulte ca am beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal) si ca am realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului.
Din moment ce am beneficiat de indemnizatia de cc de ce mai e nevoie de acest document?
piradu, utilizator
1. Nu conteaza daca reluati activitatea la un alt angajator decat cel de la care ati intrat in CCC.

2. Pentru a obtine stiumulentul, in continuarea CCC, nu mai aveti nevoie decat de o copie dupa contratul individual de munca incheiat cu celalalt angajator cu care va duceti le Primarie, unde ati depus actele pentru CCC.