Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modalitate salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modalitate salarizare

Buna ziua,

In momentul de fata, firma la care lucrez face plata angajatilor printr-o anume banca (niste comisioane nesimtit de mari si servicii foarte proaste). Eu, impreuna cu cativa colegi vrem sa solicitam ca plata salariului sa se faca printr-o alta banca sau "in mana", cu semnarea tuturor documentelor necesare care sa faca dovada primirii salariului.

Referitor la modalitatea de plata a salariului, Codul Muncii nu spune decat ca "Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar. " - art. 166, pct. 2. As vrea sa stiu daca mai exista pe undeva prevazuta aceasta problema, precum si posibilitatea ca angajatul sa isi aleaga modalitatea prin care primeste salariul.
Sau daca exista alta posibilitate de convingere a anagajatorului (dar conform legii), eu sunt bucuroasa sa o aud. :)

Va multumesc!
Legea nu prevede ca plata salariului prin virament intr-un cont bancar trebuie sa se faca la o unitate bancara agreata numai de catre angajator ... prin urmare, aveti dreptul de a solicita plata salariului intr-un cont bancar la o unitate bancara dorita de dvs ..