avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale documente necesare retragere administrator din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

documente necesare retragere administrator din firma

buna,

ma poate ajuta cineva cu informatii legate de documentele care trebuie completate la retragerea unui administrator din firma.

multumesc
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 20:02, 29 Februarie 2012
Retragerea unui administrator se face concomitent cu numirea noului administrator.
Ca urmare, este nevoie de hotararea AGA in acest sens, redactarea unui act constitutiv actualizat, copie dupa CI al noului administrator+declaratia acestuia si specimenul de semnatura.
Si cel mai important: acestea se depun la ORC pentru inregistrarea modificarilor.
Nu mai este nevoie de numirea unui nou administrator deoarece firma avea 2 deci prin retragere mai ramane un administrator.
Nu stiu cum trebuie intocmite documentele, ce trebuie sa contina ele, gasesc undeva model dupa care sa stiu cum sa le redactez?
Va puteti adrea ORC -Biroul de consultanta juridica pentreu redactarea hotararii AGA si a actului constitutiv actualizat.
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
juridic dana, utilizator
*redactati un act constitutiv actualizat
nu scrieti cine iese, cine ramane....pur si simplu copiati datele din vechiul act constitutiv (banuiesc ca era bun)
aveti grija sa aveti codurile CAEN actualizate....(daca cereti certif.constatator le puteti compara)

ACT CONSTITUTIV
AL SOCIETATII COMERCIALE CU RASPUNDERE LIMITATA
S.C. „xxx” S.R.L.

Se incheie prezentul ACT CONSTITUTIV ACTUALIZAT al societatii inmatriculata la ORC Timis sub nr. J 35/348/1999 care cuprinde toate modificarile aduse actelor constitutive ale societatii in baza art.204(4) din Legea 441/2006, astfel:


Capitolul I
...........................copiati tot (mai putin datele admin care iese)
multumesc

Alte discuții în legătură

Schimbare reprezentant legal ?? adela05 adela05 1. La un SRL am 5 administratori care lucreaza impreuna. Unul dintre ei este reprezentantul legal, numit prin act constitutiv. Ca sa numesc un alt ... (vezi toată discuția)
Excluderea unui administrator smart accounting business srl smart accounting business srl Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca , pentru excluderea unui administrator dintr-un SRL, numit prin Actul Constitutiv este suficienta o imputernicire ... (vezi toată discuția)
Schimbare administrator Diana G Diana G Care este procedura pentru schimbare administratorului unei societati si cat dureaza ? (vezi toată discuția)