avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare reprezentant legal ??
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare reprezentant legal ??

1. La un SRL am 5 administratori care lucreaza impreuna. Unul dintre ei este reprezentantul legal, numit prin act constitutiv. Ca sa numesc un alt administrator din cei 5 reprezentant legal in locul celui care este acum, trebuie sa depun si aga si act const actualizat la ORC?
Sau ar fi mai simplu sa dea o procura notariala actualul reprezentnt unuia din ceilalti 5 administratori? se poate?

La un SA exista 5 adminstratori care formeaza un consiliu de administratie. Unul dintre cei 5 pleaca pe o perioada mai lunga din tara, insa nu vrea sa renunre la mandatul sau. Poate sa faca o procura notariala pt un alt administrator, sa semneze orice fel de acte in numele sau?

multumesc
1.Singurul administrator legal este cel care aparte in actul constitutiv inreg.la ORC. Daca vreti sa il inlocuiti cel existent trebuie sa isi depuna retragerea din functie sau sa fi expirat mandatul lui. Pt. numirea celui nou va trebui sa depuneti la orc hotarare aga privind numirea noului administrator si retrag.celui vechi/act aditional, declaratie pe propria rasp. a adm.ca indeplineste cond.cerute de lege,copie CI adm nou, act constitutiv actualizat., specimen semnatura adm.nou. Actele se pot depune la ORC de reprez.legal, de unul din asociati sau de un avocat imputernicit.
2.Da, poate face o procura speciala cum ca imputerniceste pe....pentru a face urmatoarele in numele lui...Insa trebuie specificate exact limitele mandatului lui.
1.Deci, eu am 5 administratori, iar in actul constitutiv se prevede ca X (unul dintre cei 5) reprezinta legal SC...... Asta in ideea de a nu-mi semna toti pe contracte, acte pt onrc si administratie. Eu vreau acum sa schimb reprezentantul.
2.Nu inteleg ce legatura are actul aditional pe care l-ati mentionat mai sus. Act aditional la ce?
3.aceiasi AGA pot sa revoc si sa numesc al administrator?
multumesc
1.reprezentatul legal=administratorul societatii
2.Actul aditional/Hotararea AGA de schimbare a administratorului societatii este obligatorie.
3.Da, prin aceeasi AGA/decizie se poate. Se retrage administratorul xxx....Se numeste ca administrator dl/dna xxxxxxx cu urmatoarele date......

Fie mergeti la ORC, fie consultati un avocat pentru redactarea,atestarea si depunerea actelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatul poate inlocui administratorul? koeni koeni Administratorul unei srl a plecat din Romania pentru un an. Asociatul firmei (sunt 2 asociati) poate inlocui administratorul? Poate incheia contracte pentru ... (vezi toată discuția)
Documente necesare retragere administrator din firma criston84 criston84 buna, ma poate ajuta cineva cu informatii legate de documentele care trebuie completate la retragerea unui administrator din firma. multumesc (vezi toată discuția)
Act constituitiv sa numire primi membrii ca. revocare administrator prin act aditional la actul constitutiv actualizat?? adela05 adela05 Am un act constitutiv la un SA prin care sunt numiti primii membrii ai Consiliului de Administratie. Acum, unul din cei 5 administratori care formeaza CA este ... (vezi toată discuția)