avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate contor electric - ce se intampla cu cel vechi?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

contor electric - ce se intampla cu cel vechi?

Stie cineva ce face e.on energie cu contoarele vechi care le schimba din case? Suna prostesc intrebarea dar poate stie cineva sa-mi raspunda. Multumesc!

[Editat - nu mai scrieti cu majuscule, va rog, se citeste greu. Multumesc pentru intelegere]
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2012
Ares-3, moderator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:17, 27 Februarie 2012
In situatia in care este vorba despre contoare de tip vechi ,acestea se caseaza
La aceasta intrebare v-ar putea raspunde doar cineva care lucreaza la respectiva companie (Electrica SA).
Pot sa va spun doar ca se trimit la sucursalele de care apartine fiecare unitate locala.

Exista 2 variante, in opinia mea: le distrug (cea mai probabila) sau le conserva.

Avand in vedere modificarile tehnice nationale ,cresterea claselor de performanta energetica care trebuie sa se alinieze normelor CE,care au fost aplicate si la nivvelul aparatelor de contorizat consum electric,generatiile de aparate mai vechi de 10 ani sunt supuse amortizarii ,respectiv sunt casate
Nu omiteti ca fiecare contor are marcat termenul de prescriptie energtetica ,care in fapt reprezinta perioada maxima de utilizare ,similar perioadei de valabilitate maxim admisa si stantata inclusiv pe buteliile de gaz





EDITAT: observatia era corecta si se referea la titlu, si pentru ca am corectat cuvantul in titlu...
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2012
trope_doi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E.on vrea sa ma execute. cum procedez? tushu tushu Bună ziua, vă reţin atenţia cu o problemă. Locuim într-un duplex de circa 5 ani. În urmă cu circa trei luni, am descoperit că, în toată această ... (vezi toată discuția)
Contorul de apa care se apropie de expirarea garantiei verificarii metrologie sau a expirat deja. szabyku szabyku Buna ziua. Spuneti-mi va rog, in a cui sarcina cade sa verifice sau sa schimbe contorul de apa care este aproape de expirare din punct de vedere al garantiei ... (vezi toată discuția)
Probleme cu societatea de distributie energie electrica bogdannnnnnnnnnnnn bogdannnnnnnnnnnnn X-(buna ziua!! incep prin a va spuna,ca acum apx 9 luni de zile,mai precis in decembrie anul trecut,am primit un telefon de la sotia mea,care se afla acasa,si ... (vezi toată discuția)