Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare pe care de boala.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare pe care de boala.

Buna ziua. In cadrul societatii unde lucrez avem o salariata care pe data de 07.03.2012 face 180 de zile de concediu medical. A venit la firma si a spus ca o sa o pensioneze pe caz de boala. Celei de la resurse umane i s-a dat sfatul de a vb cu acea salariata , sa-i spuna sa faca cerere de incetare a activitatii cu acordul partilor incepand cu data de 08.02.2012. Este procedura corecta? Va multumesc anticipat.
Alexxa2, utilizator
contractul poate inceta de drept cu data deciziei de pensionare
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

2. Deoarece persoana este bolnava si nu poate sa mai munceasca pana la data emiterii deciziei de pensionare se poate si sa faca cerere de incetare a CIM cu acordul partilor.

Poate sa-si dea si demisia , intrucat nu este necesar sa faca cerere de incetare a raportului de munca cu acordul părtilor ... daca este vorba despre invaliditate de gradul III, atunci poate cumula pensia cu salariul, dat timpul de munca va fi de cel mult 4 ore/zi ...

De asemenea, exista varianta concedierii in baza art.61 lit.c C.mun.
buna ziua. va multumesc pentru raspunsuri. din cate stiu eu , doamna in cauza are hepatita c si are tratament cu interferon. i s-a spus de catre medic ca o pensioneaza pe caz de boala pentru jumatate de an. daca aduce cele 7 zile din concediu medical pentru a le completa pe cele 180 pe data de 7 martie, daca i se desface contractul cu acordul partilor pe data de 8 martie pana i se da decizia de pensionare, nu o afecteaza cu nimic? Ma refer la diferenta de zile.....din ziua cand i se desface contractul pana cand i se da decizia de pesionare......sau nu are importanta?
O afecteaza intrucat nu va primi niciun drept banesc pe perioada respectiva ... apoi o poate afecta la stagiu de cotizare, daca data pensionarii nu coincide cu data incetarii raportului de munca etc.