Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Conventie Civ. + Cim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Conventie Civ. + Cim

Buna,

Se poate incheia ptr un angajat la aceeasi firma CIM (ptr 2 ore) si conventie civila ptr restul de ore?

Fac precizarea ca in conventie nu este stipulat nr de ore, ea se va face ptr prestarea unei lucrari pe perioada determinta.

Multumesc anticipat de raspuns.
Serghei_B, utilizator
Da, se poate conform Codului muncii:

ART. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiţi sau la acelaşi angajator, în baza unor contracte individuale de muncã, beneficiind de salariul corespunzãtor pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevãzute incompatibilitãţi pentru cumulul unor funcţii.
Multumesc Ana =D>
Nu se poate incheia conventie civila decat pentru activitati ocazionale ... Codul Muncii nu reglementeaza conventiile civile ...