Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele de lucru sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele de lucru sambata si duminica

Va rog să mă lămurească cineva despre zilele de lucru efectuate sâmbăta si duminica. Conform noul Cod al muncii daca lucrez sambata 8 ore , în pontaj câte ore o să-mi apare? Mentionez ca orele suplimentare se plătesc. Va multumesc.
nu sunt de specialitate dar cred ca tot 8 ore sunteti pontat numai ca vor fi platite dublu si veti primi si timp de odihna..
Inbtr-adevar, asa este veti fi pontat cate ore lucrati fie sambata, fie duminica ....
Multumesc mult.
Deci voi fi pontat cu 8 ore indiferent daca este sambata sau duminica, dar cu plata salariului sau cu zile libere cum este?
tucsok, utilizator
În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.