Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Rate pentru persoane fizice, fara dobanda sau ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Rate pentru persoane fizice, fara dobanda sau comisioane

Buna ziua,

Va deranjez cu o intrebare, prostuta poate, insa nu am gasit informatii relevante pe alte forum-uri.

Doresc sa stiu daca eu, ca persoana juridica, pot vinde un produs cu 50% avans iar diferenta in 6 rate egale, fara nicio dobanda sau comision. Ca exemplu, o casuta din lemn cu o valoare de 6.000 lei, as dori sa o vand cu 3.000 lei avans si 6 rate egale a 500 lei. Ce tip de contract trebuie intocmit in acest caz, care insa sa produca si efecte juridice in cazul nerespectarii acestuia?

Va multumesc anticipat pentru indrumari!
daca vindeti casa este logic ca actul este de vanzare cumparare.
puteti sa vindeti in ce conditii doriti.
Multumesc pentru raspuns insa casuta de lemn se vinde ca si un simplu produs, fara a avea legatura cu teren, intabulare, etc. Pentru a nu creea confuzii, luam ca exemplu un dulap, produs de firma noastra si vandut in conditiile mentionate mai sus. Este suficient un contract incheiat intre noi (SRL) si beneficiar (persoana fizica)?