Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 320 ind 1 CPP
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 320 ind 1 CPP

Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...In conditiile in care inculpatul recunoaste savarsirea faptelor in timpul urmaririi penale, existand declaratia lui in acest sens, dar nu se prezinta niciodata in faza de judecata, se poate invoca retinerea lui 320 ind 1 CPP??? va multumesc
art.320 ind.1 priveste recunoasterea faptei, in fata instantei, asa cum este descrisa prin rechizitoriu. Ca atare, pentru a beneficia de reducerea pedepsei in baza acestui articol, recunoasterea trebuie facuta obligatoriu, in fata instantei.
pai daca nu se prezinta macar la prima instanta nu va putea beneficia.
procurorul va trece in rechizitoriu faptul ca invinuitul a recunoscut si a colaborat insa daca la instanta nu se prezinta ar putea chiar sa se agraveze situatia.
Da, daca va fi judecat in lipsa risca foarte mult sa fie condamnat la o pedeapsa cu executare.

Pentru a se aplica art 320 ind 1 C.pr. pen. legea cere sa fie prezent persoanal sau sa dea o declaratie in acest sens la notar.