Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte deces ptr succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte deces ptr succesiune

doresc sa vand o suprafata de 5 ha teren extravilan, titlul de proprietate este pe numele mamei mele decesata iar mostenitori suntem 3 frati din care unul decedat.

cum pot sa intru in posesia actului de deces? ce drept are acesta la mostenire avand in vedere ca nu are copii? cui trebuie sa ma adresez ptr aceste acte? trebuie sa fac actiune in instanta pentru deschiderea sucesiunii? sau trebuie sa ma adresez registrului starii civile din localitatea in care a avut domiciliul ptr a procura actele de stare civila -deces- necesare la notar ptr dezbaterea succesiunii?
Pana la succesiune, emiterea actului de deces este absolut necesara pentru ingroparea persoanei decedate, deci trebuie sa se fi emis certificat de deces. Ca sa obtineti un duplicat, va trebui sa dati o declaratie cum ca originalul a fost pierdut, distrus, etc, insa primaria are un registru special in care este trecut numele persoanei careia i-a fost eliberat actul. Asa ca, mai bine cautati orginalele, vedeti cine le-a ridicat si dezbateti apoi succesiunea.