Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

as dori sa stiu daca,fiica mea de 21 ani lucreaza chiar fara contract de munca eu mai platesc pensie alimentara?daca demonstrez in instanta ca lucreaza si de cand lucreaza mai platesc? si voi primi retroactiv pensia pe care am platit-o de la data cand lucreaza,daca se ia hotararea sa nu mai platesc?daca in luna februarie mi se mai naste un copil cata pensie alimentara voi mai plati?si cand va termina facultatea cu se va sista plata pensiei alimentare?
Va trebui sa faceti o actiune pentru sistarea pensiei de intretinere motivind ca fica nu se mai gaseste in stare de nevoie intrucit realizeaza venituri chiar daca este in continuarea studiilor, altfel datorati pensie pina la impinirea virstei de 26 de ani. Nu puteti reclama suma platita drept pensie spre a va fi restituita deoarece nu presupune o plata nedatorata. Daca survine un alt copil la stabilirea cuantumului pensiei datorata ficei se va tine seama si de acest lucru, suma maxima pentru ambii fiind e 1/3 din veniturile dv. La terminerea studiilor universitare trebuie sa faceti a cerere de sistare a pensiei pentru ca o asemenea sistare nu opereaza automat.