Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare club sportiv poker
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare club sportiv poker

care este baza legala si procedura infiintarii unui club sportiv de poker
doriti sa stiti d-voastra cum sa il faceti sau doriti sa infiintati unul?
Atentie - la redactarea Actului Constitutiv si a Statutului viitorului club sportiv, pe langa prevederile OG 26 / 2000 trebuie tinut cont si de prevederile speciale din legislatia sportiva - Legea 69 / 2000 si din HG-ul cu normele de aplicare a acesteia... Deci e putin mai complicat decat la un ONG "obisnuit". Altfel vor fi probleme mari la obtinerea certificatului de identitate sportiva fara de care nu va puteti afilia la o federatie sportiva nationala....
Va multumesc frumos pt. informatii!M-am documentat si eu in legatura cu asta si se pare ca ar fi constituita o Federatie de Poker,undeva prin sectorul 2,care,in urma unui apel telefonic,mi-au comunicat ca taxele de redactare Act Constitutiv,Statut,dobandirea personalitatii juridice cat si afilierea la ei,costa 5000 de euro...Cand o sa aflu ceva mai multe detalii,voi posta.Momentan sunt la stadiul de informare.Cu stima, Andrei Lita!
Buna ziua, in ce constau cei 5000 de euro? Asa de mult sa coste acele taxe? Mai aveti informatii noi?
Pe 21 martie 2011 s-a emis un ordin al presedintei ANST potrivit căruia pokerul nu mai este considerat joc de noroc, ci sport. Prin acest document, s-a recunoscut oficial Federaţia Sportivă Naţională de Poker (FSNP), care funcţionează ca orice altă federaţie de sport,