Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in lipsa partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in lipsa partilor

Daca depun o cerere de divort ,personal,in Romania,este posibil ca ulterior acest proces sa se judece in lipsa ambelor parti,acestea locuind in strainatate,si neavand posibilitatea de a lipsi de la locul de munca?Mentionez ca partile sunt de comun acord in pronuntarea acestui divort,nu se pune problema unui partaj,iar copilul rezultat din casatorie este major.
Nu este necesara prezenta sotului daca dvs solicitati desfacerea casatoriei din culpa sa ( prezenta sa este obligatorie numai in cazul depunerii actiunii prin acordul partilor ), iar la primul termen daca se poate incheia un acord in conditiile aratate cu atat mai bine, iar daca nu , avocatul dvs. va propune si administra probe in dovedirea actiunii de divort.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Alex_Munteanu a scris:
Ei stimate domn, nu e chiar asa.

Faptul ca dumitale nu ti-a fost aprobata o cerere in instanta nu inseamna ca cei carora li se aproba sunt mincinosi, undeva cred ca ati gresit, poate nu a fost bine motivata cererea dumneavoastra. V-am trimis in mesaj privat linck-ul catre unul din dosare solutionat in 2 zile (cererea introdusa marti, pronuntarea joi in aceeasi saptamana). Ce dovada mai clara doriti?
Spre deosebire de dreptul comun, care ingaduie partilor sa-si exercite drepturile procedurale personal sau prin mandatar ( art.67 al. l ), art. 614 CODUL DE PROCEDURA CIVILA instituie obligativitatea infatisarii personale a partilor, in fata instantei de fond . Aceasta derogare de la dreptul comun are menirea sa ofere posibilitati pentru impacarea sotilor, precum si pentru o mai buna judecata, deoarece instanta, cerand explicatii partilor, va putea intelege mai bine raporturile reale dintre soti.

Obligatia prevazuta in art. 614 CODUL DE PROCEDURA CIVILA nu exclude dreptul de aparare prin avocat, care poate asista partea prezenta, dar nu o poate reprezenta in lipsa acesteia.

In mod exceptional, prin derogare de la regula obligativitatii infatisarii personale a partilor, legea permite reprezentarea in procesul de divort dar numai in anumite situatii, prevazute expres in art. 614 CODUL DE PROCEDURA CIVILA:
- unul dintre soti exercita o pedeapsa privativa de libertate;
- unul dintre soti este impiedicat de o boala grava;
- unul dintre soti este pus sub interdictie;
- unul dintre soti are resedinta in strainatate.

In toate aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Dupa parerea mea prin avocat se poate rezolva cel mai lejer problema.
Va trebui dovedita si resedinta partilor.

Nu stiu daca notarii va vor divorta.
Am rezerve destul de serioase.
Adresati-va la instanta cu ajutorul unui avocat ca sa nu va complicati in mod inutil.

abcdeadi a scris:

Cititi cu atentie problema expusa de initiator nu doar titlu. Partile sunt in tara doar pentru scurt timp.

Cititi dvs. cu atentie mesajele utilizatoarei: sotul nu poate veni in tara, ati retinut doar ce va intereseaza - ca este de acord cu divortul.