Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere tva pentru investitie in curs la un laborator ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere tva pentru investitie in curs la un laborator medical

O societate a obtinut fonduri pentru construirea unui centru medical. Administratorul insista sa ceara tva-ul aferent investitiei, care inca nu e gata (receptionata). Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, dion moment ce serviciile medicale sunt scutite fara drept de deducere. Din discutia avuta cu administratorul acesta sustine ca in viitor, cand va fi gata cladirea el va inchiria o parte din cabinete, si va opta pentru a factura cu tva. Dar in momentul de fata el nu are nici o operatiune taxabila, nici o activitate taxabila. Ma gandesc ca cei de la fisc nu o sa ii dea tva-ul, va rog sa ma indrumati la articole din lege care sa ma ajute sa vad cum e mai bine, sa cer sau nu tva-ul.
Aveti dreptate. Cititi Codul Fiscal capitolul despre TVA.
eu nu inteleg cum de societatea respectiva este inregistrata in scopuri de tva din moment ce desfasoara activitati scutite fara drept de deducere....