Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa achiziție imobil 2017
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa achiziție imobil 2017

Bună seara va rog sa ma lamuriti dacă doua societăți plătitoare de TVA la vânzarea unui apartament mai facturează TVA sau trec direct taxare inversa pe factura.Multumesc.
pai depinde.. daca e cladire veche e scutit fara drept de deducere(cu ajustare), dar se poate opta pentru taxare prin depunerea optiunii de taxare, iar daca este cladire noua operatiunea este taxabila si se aplica taxarea inversa.Vedeti art.292 si 331 din CF.