Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cfs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cfs

BUNA ZIUA

ESTE LEGAL CA O FIRMA , SA CEARA SALARIATILOR SAI (O PARTE DIN EI , NU TOTI) SA RAMANA IN CFS 30 DE ZILE ,MOTIVUL SCADEREA COMENZILOR SI A PRODUCTIEI, LE CERE CFS, PENTRU A EVITA SOMAJUL(IN IDEEA CA PESTE O LUNA FIRMA SI-AR REVENII FINANCIAR.

DUPA CUM AM CITIT IN CCM NATIONAL, ART 43 ALIN 5. SE POATE.DAR PT CA PE 2012 NU E SEMNAT CONTRACTUL LA NIVEL NATIONAL NU STIU DACA E LEGAL SAU NU ,

DACA E LEGAL , FIRMA INSTIINTEAZA SALARIATII PE BAZA DE PREAVIZ , CATE ZILE ?

vezi in codul muncii art 52 alin. 3 si art. 53
1. De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ...

2. CFP se acorda cu acordul ambelor parti , angajatorul nu poate decide unilateral o astfel de masura ...

3. Daca se decide concedierea, atunci durata preavizului este de minim 20 de zile lucratoare

p.s.
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.