Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata se recalculeaza periodic?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata se recalculeaza periodic?

buna ziua!
Mama mea are 56 de ani si are pensie anticipata de anul trecut din iunie . de atunci nu i s-a marit deloc . Ea stia ca pana va ajunge la anii legali de pensionare pensia se mareste lunar (sau trimestrial?) pana va ajunge la pensia sa de drept. Acum are 670lei.Are peste 30 de ani vechime in munca si ultima data a lucrat in invatamant.
Puteti sa ma lamuriti cum merg lucrurile? Va multumesc!
Este nascuta in luna februarie 1956.

Pensia este anticipata partiala cu penalizare de 45%,pentru 5 ani(60 de luni de anticipare).Penalizarea de 45% va ramane pana la implinirea varstei standard de 60 de ani si 4 luni(iunie 2016)Toate acestea, le gasiti in decizie..Pensia va mai creste doar atunci cand va creste valoarea punctului de pensie.Pentru pensie anticipata fara penalizare conditia de stagiu era de 38 de ani si 4 luni,fara stagiu asimilat.
Pensia anticipata partiala de care beneficiaza mama dvs. va fi recalculata atunci cand mama va trece la pensie pentru limita de varsta, nu mai devreme si in niciun caz periodic (art. 67 din Legea nr. 263/2010).