Forum Discuţii juridice Executare silită executarea silita ..prescriere?
Discuție deschisă în Executare silită

executarea silita ..prescriere?

Buna ziua !Varog sa imi spuneti si mie daca o executare silita se poate prescrie....sau mai bine zis datoria pe care o ai si cel care trebuie sa o primeasca te-a dat in judecata ptr bani si ti s-a intentat actiune de executare silits ...cit e valabila executarea?sau un alt caz...esti girant si te executa silit ptr ca proprietarul de drept al contractului cu banca nu a platit ....se prescrie in cit timp datoria daca tu nu o platesti?
prescriptia executarii silite este de 3 ani, insa poate fi intrerupta ori de cit ori se intocmeste un act de executare. Intreruperea are drept efect inceperea unui nou termen de 3 ani.
Teoretic, poti mentine o executare silita cit doreste creditorul fara sa se prescrie vreodata.
multumesc dar ce presupune aceasta intrerupere?pai de ce mai exista la lege aceasta prescriere daca teoretic ea nu se poate aplica?cum se face intreruperea?si apoi reactivarea executarii se face doar printr-o noua notificare?un fel de ''hei am luat o pauza insa acum am revenit cu executarea?''

inca o intrebare daca se poate...daca nu s-a mai primit nici o hirtie privind executarea de cel putin 1-2 ani se cheama intrerupere?
gi-jane2, moderator
nu neaparat, este suficient ca executorul sa trimita o noua poprire catre banci ca sa verifice daca intre timp debitorul nu cumva a deschis noi conturi bancare si prescriptia este intrerupta. Iar acest lucru nu presupune si comunicarea catre debitor a vreunui act de executare.
multumesc ptr raspuns....nu cred ca e o situatie corecta ,dar atita timp cit e acceptata...hmmm...firesc ar fi sa stii daca mai e valabil pe numele tau un act de executare silita...atunci la ce bun prescrierea?
1- aveti un titlu executoriu pe numele acelei banci sau cine va cere banii? adica ati terminat o judecata si finalizata prin toate caile sau nu, apoi investita dupa ramanerea definitiva cu formula executorie?
2- orice act al unui executor sta si el intr-o prescriptie de 6 luni. Adica eu vin la executor si vreau in urma unui proces castigat sa imi recuperez 100000 euro, ii fac o cerere de executare unde ii arat ca vreau sa ii execut bunurile imobile direct. Odata investit executorul el trebuie sa gaseasca orice sursa ce poate crea solvabilitatea dvs ca restantier. Daca nu gaseste nimic, iar eu care imi vreau banii nu mai fac si eu o cerere sa mai caute executorul peste perioada de 6 luni, atunci titlul meu este prescris, iar eu nu mai pot vedea acei bani niciodata si aici castiga restantierul din cauza ori a insolvabilitatii dvs ( nu are ce executa) ori a culpei celui care nu a stat pe capul executorului.
3- la poprire tr sta altfel, daca executorul e mai incet sau nu are chef, poate pierde creditorul, pt ca odata investit, executorul imediat tr sa ceara angajatorului retinerea intr-un cuantum pe o anumita perioada de timp din salariu. Aici daca angajatorul nu da nicio relatie in maxim 3 luni de la instiintarea sa, executorul tr sa ceara validarea popririi si raspunderea in solidar cu restantierul ca si sa zicem pedeapsa.
4- povestiti conform realitatii, adica cazul sa fie concret, iar nu doar pt a incerca sa pacaliti pe cineva ca multi au cerut pareri ce sau transformat doar in pareri de rau