avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta, semnatura electronica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta, semnatura electronica

Buna ziua!
Am primit la cutia de scrisori 2 procese verbale de neplata a rovinietei. Aceste procese verbale nu sunt semnate de nimeni, nici de politie si nici de cineva ca le-ar fi p[rimit. Am citit in OUG2/2001 ca fara semnatura sunt lovite de nulitate. VA rog sa-mi raspundeti daca este asa. Si cine anume constata nulitatea?
Si o a doua-a intrebare, este: unde se constata amenzile ptr rovinieta?
VA rog respectuos, si va multumesc?
cu deosebit respect!
Cel mai recent răspuns: cunostinta , utilizator 15:53, 28 Februarie 2012
1-In cazul mentionat de dvs ,nu politia este emitentul PV ci CNADR
Verificati daca PV contine semnatura electronica ,element care poate determina instanta de judecata sa dispuna anularea inscrisului
2-Daca va aflati in termenul de 15 zile de la comunicarea PV, si apreciati ca detineti probe temeinice si indubiltabile,puteti formula plangere contraventionala,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Nulitatea unui PV contraventie se dispune de catre instanta de judecata
VA multumesc!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa rovinieta dodo2009 dodo2009 Buna seara Am primit 3 amenzi ca am circulat fara rovinieta pe 10, 11 si 18 sept 2011, a uitat ca a expirat (avea pe 1an). Le-a primit pe data de 10martie ... (vezi toată discuția)
Mai multe amenzi pentru neplata rovinietei - sunt de acord sa le platesc, insa nu si tariful de despagubire Neiyre Neiyre Azi 2 aprilie am primit 2 instiintari de amenda contraventionala si de plata despagubiri pentru lipsa rovinieta, intocmitate pe data de 23 martie 2012, ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)