Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta, semnatura electronica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta, semnatura electronica

Buna ziua!
Am primit la cutia de scrisori 2 procese verbale de neplata a rovinietei. Aceste procese verbale nu sunt semnate de nimeni, nici de politie si nici de cineva ca le-ar fi p[rimit. Am citit in OUG2/2001 ca fara semnatura sunt lovite de nulitate. VA rog sa-mi raspundeti daca este asa. Si cine anume constata nulitatea?
Si o a doua-a intrebare, este: unde se constata amenzile ptr rovinieta?
VA rog respectuos, si va multumesc?
cu deosebit respect!
1-In cazul mentionat de dvs ,nu politia este emitentul PV ci CNADR
Verificati daca PV contine semnatura electronica ,element care poate determina instanta de judecata sa dispuna anularea inscrisului
2-Daca va aflati in termenul de 15 zile de la comunicarea PV, si apreciati ca detineti probe temeinice si indubiltabile,puteti formula plangere contraventionala,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Nulitatea unui PV contraventie se dispune de catre instanta de judecata
VA multumesc!!