Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretinere

Care este diferenta dintre reziliere contract si rezolutiune contract
rezilierea se aplica pt contractele cu executare succesiva iar rezolutiunea pt contractele cu executare imediata
Totodata, efectele sunt diferite: in cazul rezilierii, anularea contractului are efecte „pentru viitor”, efectele produse pana in momentul desfiintarii ramanand neatinse. In cazul rezolutiunii, contractul se anuleaza cu efect retroactiv – partile sunt obligate la restituirea prestatiilor si sunt repuse in situatia anterioara incheierii contractului.
Daca e vorba de contract de intretinere, trebuie sa solicitati rezolutiunea.