Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Declaratii Fisc.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Declaratii Fisc.

Despre Declaratia 205.Daca am un contract de inchiriere cu o persoana juridica,pentru un spatiu comercial,Eu persoana fizica ,proprietar al spatiului,din aprilie 2011,Persoana juridica vireaza la fisc impozitul pe venitul meu,lunar,mai este necesar sa mai depun vreo declaratie??pe 2012??? multumesc.As dori un raspuns la ;janvasiliu@gmail.com multumesc.

Pentru veniturile din chirii impozitul pe venit nu se retine de platitor, dvs. in calitate de beneficiar de venit aveti obligatii directe care se refera la - inregistrarea contractului de inchiriere la AFP de domiciliu, in 15 zile de la incheiere, depunerea declaratiei 220. Acum , in functie de modul de evaluare a chiriei stipulate in contract, in lei sau echivalentul in valuta, rezulta obligatii diferite, adica daca chiria este in lei nu mai depuneti, dupa incheierea anului, declaratia 200, daca este in valuta o sa depuneti declaratia 200.
Impozitul se stabileste de organul fiscal, si aveti obligatii de plata trimestriale.
Daca chiriasul doreste sa indeplineasca obligatiile dvs, trebuie sa aiba calitatea de imputernicit al dvs.si indeplineste obligatiile ce va revin (pe care le-am descris succint mai sus) tot in numele dvs.