Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii anaf PFA si PF cedare folosinta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii anaf PFA si PF cedare folosinta

Buna ziua,

va rog o parere pe urmatoarea situatie.
Daca am venituri din mai multe activitati, o data ca persoana fizica din cedarea folosintei bunului, si a doua oara din activitati independente pe cod CAEN PFA, cum fac declaratia 200?
Venitul din cedarea folosintei bunului trebuie cuprins in declaratia 200? Sau este suficient sa se faca declaratia 220 la inceptul contractului de inchiriere si in baza acestuia se plateste impozitul anticipat?

Multumesc.
Buna ziua!
Daca venitul din cedare folosinta bunuri este calculat in valuta, se va depune o singura declaratie 200 care cuprinde acest tip de venit cat si cel din activitati independende.
Daca venitul este in lei, depuneti declaratia 200 numai pentru activitati independente, iar pentru venitul din cedare depuneti doar declaratia 220.
Elis Ismail, Contabil