Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca fara plata

Buna ziua. La o firma privata, un muncitor care a cauzat o paguba minora, a fost amenintat ca va suporta o parte din cheltuielile de reparatii. Dar nu prin taierea unei sume din salariu, ci va fi chemat intr-o sambata oarecare si va lucra 8 ore fara a fi platit. E legal asa ceva?
normal, legal ar trebui cercetata fapta comisa, iar in urma cercetarii sa i se aplice sanctiunea
citez
ART. 248
(1) SancÑiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul sãvârseste o abatere
disciplinarã sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcÑie, cu acordarea salariului corespunzãtor funcÑiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o
duratã ce nu poate depãsi 60 de zile;
c) reducerea salariului de bazã pe o duratã de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bazã si/sau, dupã caz, si a indemnizaÑiei de conducere pe o perioadã de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinarã a contractului individual de muncã.
(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specialã, se stabileste un alt regim sancÑionator, va fi
aplicat acesta.
(3) SancÑiunea disciplinarã se radiazã de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacã salariatului nu i se aplicã o
nouã sancÑiune disciplinarã în acest termen. Radierea sancÑiunilor disciplinare se constatã prin decizie a angajatorului
emisã în formã scrisã.
@ Claark

Nu este legal asa ceva ... pentru munca prestata, salariatul are dreptul la salariu .

"Daca angajatul recunoaste prejudiciul, pentru recuperarea acestuia in practica se foloseste angajamentul de plata reglementat in legislatia muncii anterioara. Pentru situatia cand salariatul nu este de acord cu acoperirea acestui prejudiciu, singura modalitate legala de recuperare este actionarea salariatului in instanta.

Potrivit art. 283 alin. (1) lit. c) din Codul muncii, raspunderea patrimoniala a salariatului poate fi angajata in termenul general de prescriptie de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune."
olden, utilizator
faceti reclamatie la ITM si cu martori, luptati pentru abuzurile morale pe care le fac angajatori, cu cat ignorati cu atat va exploataeaza si va ignora ca oameni.