Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi obligat sa trec pe CIM pe perioada determinata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi obligat sa trec pe CIM pe perioada determinata?

Buna ziua,

Am urmatoarea problema. Dupa 13 ani de activitate cu contract pe perioada nedeterminatain cadrul unei societati, dintr-o data si fara vreo notificare, aceasta mi-a comunicat in ziua x, la ora 17, ca in ziua urmatoare, pana la ora 11, trebuie sa ma prezint pentru a renunta la contractul de munca existent si pentru a semna un altul, pe perioada determinata de 1 an, in cadrul unei fundatii pe care a infiintat-o acelasi patron, unde toti angajatii vor avea exact aceleasi atributii. Este vorba de editarea unei publicatii. Motivul indicat a fost ca societatea va inceta pur si simplu sa existe din ziua urmatoare. Este posibil asa ceva? Nu trebuia sa fim cumva anuntati in legatura cu intrarea in insolventa/faliment, etc.? Pot sa ne forteze sa acceptam contracte pe perioada determinata daca practic este vorba de aceleasi posturi 'migrate' catre o fundatie?
As avea nevoie foarte mare de o lamurire.
Multumesc
În conformitate cu dispoziţiile art.41 alin.1 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor.

Potrivit legislaiei in materie, angajatorii au obligatia sa informeze si sa consulte reprezentantii angajatilor, potrivit legislatiei în vigoare, cu privire la:
a)evolutia recenta si evolutia probabila a activitatilor si situatiei economice a întreprinderii;
b)situatia, structura si evolutia probabila a ocuparii fortei de munca în cadrul întreprinderii, precum si cu privire la eventualele masuri de anticipare avute în vedere, în special atunci când exista o amenintare la adresa locurilor de munca;
c)deciziile care pot duce la modificari importante în organizarea muncii, în relatiile contractuale sau în raporturile de munca, inclusiv cele vizate de legislatia româna privind procedurile specifice de informare si consultare în cazul concedierilor colective si al protectiei drepturilor angajatilor, în cazul transferului întreprinderii.

Nerespectarea de catre angajator a acestei obligatiii constituie contraventie si sanctionata ca atare ..

Daca societatea intra in faliment, atunci raportul de munca va inceta ... urmand ca salariatii sa opteze pentru somaj sau o noua angajare.