avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radiere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radiere

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar
Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
epuremarius, utilizator
Cel mai recent răspuns: epuremarius , utilizator 16:18, 29 Februarie 2012
Cu documentele pe care le detineti,contactati personal SPR evidenta vehiculelor
Dupa verificarea bazei propriii de date,autoritatea va emite dovada,in baza careia administratia fiscala va dispune radierea vehiculului
epuremarius a scris:

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domeniu auto mihaita77 mihaita77 am vandut un autoturism in 2007 persoana nu a trecut mas pe el amanand de la o zi la alta apoi a vanduto mai departe cel din urma a distrus apoi a duso la ... (vezi toată discuția)
Radiere masini Hamarsold1234 Hamarsold1234 Eu am doua masini mostenite, una de la unchiul fabricata in 1972, si a inmatriculat-o unchiul meu in 1979, dupa aceea nu a mai inmatricalt-o. A ramas cu numar ... (vezi toată discuția)
Radiere auto romulus27 romulus27 buna ziua pana de curand am avut o masina si am duso la un remat. de acolo miau dat un certificat de distrugere fara voucher pt ca am datorie la ... (vezi toată discuția)