Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radiere
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radiere

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar
epuremarius, utilizator
Cu documentele pe care le detineti,contactati personal SPR evidenta vehiculelor
Dupa verificarea bazei propriii de date,autoritatea va emite dovada,in baza careia administratia fiscala va dispune radierea vehiculului
epuremarius a scris:

am dus o masina la programul rabla in 2010 printr-o procura deoare ce nu eram propietar, am facut actele de vanzare cumparare si am inscris-o la primarie dar nu am mai inscris-o la politie , cum va spuneam am duso la remat si am luat tichetul si lam vandut cred ca odata cu el am dat si certificatul de radiere toate cele 3 exemplare si acum imi vine in fiecare am de plata la primarie impozitul ce trebuie sa fac sa primesc o dovada de radiere pentru a scapa de impozit , am o copie dupa procura cu care am radiat-o si adeverinta de la remat originala de distrugere, pot sa folosesc acea copie sau imi trebuie una noua in original pentru a primi dovada
am fost astazi la srp evidenta vehiculelor dar fara aceste cate de mai sus dar am explicat cum sta problema si mi sa spus ca pot sa fac o cerere dar pe numele meu nu mi se va da nici un raspuns deoare ce nu sunt propietar si ca imi trebuie o procura,nu am stiut ca mai am o copie dupa acea procura cu care am radiat masina , mai este valabila acea copie sau trebuie sa o legalizez sau imi trebuie una noua, dar este normal ca eu sa figurez ca platitor de impozit fara a fi propietar