Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demisie fara preaviz

vreau sa stiu daca pot depune cerere de demisie fara preaviz cu repunere in drepturi totale in 24 de ore (conform carei legi).
preavizul este luat in considereare daca sunt in concediu medical ?
multumesc
Nu exista asa ceva .... C.mun. prevede la art.81 alin.4 ca, salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Legea nr.188/1999 dispune:
Art. 97. - Încetarea raporturilor de serviciu ale funcţionarilor publici se face prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică şi are loc în următoarele condiţii:
e) prin demisie.

Art. 102. - Funcţionarul public poate să comunice încetarea raporturilor de serviciu prin demisie, notificată în scris persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică. Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.