Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua.Am cumparat un apartament ın 1997 şi am divortat ın 1999.Apartamentul a fost cumparat prin credit de stat şi a fost achitat numai de mine fostul sot nelucrabd ın acea perioada. La divort sotul a dat o declaratie la notarul public prin care nu are nici o pretentie la apartament.Aş dori sa ştiu cum pot sa obtin actul de proprietate numai pe numele meu şi daca pot sa vand acest apartament fara a fi nevoie de semnatura fostului sot. Daca este nevoie de partaj se va lua ın considerare acea perioada de doi cat am locuit ımpreuna şi pretul de atunci al apartamentului??Multumesc.#-o

Da, puteti merge pe cale amiabila la un BNP,,,sau prin instanta si faceti dovada ca Dv. ati achitat singura apartamentul si solicitati instantei sa va atribuie Dv. apartamentul, Dar, exista si posibilitatea ca instanta sa va oblige sa platiti fostului sot o sulta oarecare..
Multumesc pentru raspuns, dar aş vrea sa ştiu daca aceasta suma se calculeaza ın functie de perioada cat am stat ımpreuna şi de cat costa apartamentul ( mentionez ca creditul a fost pe 15 ani).Multumesc