Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA are dreptul sa angajeze zilieri?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA are dreptul sa angajeze zilieri?

Va rog sa ma ajutati :
Pfa are pana la urma dreptul sa angajeze zilieri? si daca pot angaja omul 90 zile consecutiv zi de zi?
Da,pfa are dreptul sa angajeze zilieri.

In Ordonanta de Urgenta 46/2011 privind desfasurarea activitatii economice de catre persoane fizice autorizate se precizeaza ca PFA - urile pot face angajari.

andymaurul, utilizator
Pana acum nu se poate.
Puteti citi opinii postate de colegii de forum la urmatoarea adresa:
Legea nr.52/2011, care nu a fost modificata pana la data de azi, defineste la art 1, lit. b) beneficiarul de lucrări (adica persoana care angajaza si utilizeaza zilieri), ca fiind persoana juridică pentru care zilierul execută activităţi cu caracter ocazional;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...