avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA are dreptul sa angajeze zilieri?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA are dreptul sa angajeze zilieri?

Va rog sa ma ajutati :
Pfa are pana la urma dreptul sa angajeze zilieri? si daca pot angaja omul 90 zile consecutiv zi de zi?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 21:43, 29 Februarie 2012
Da,pfa are dreptul sa angajeze zilieri.

In Ordonanta de Urgenta 46/2011 privind desfasurarea activitatii economice de catre persoane fizice autorizate se precizeaza ca PFA - urile pot face angajari.

Ultima modificare: Miercuri, 29 Februarie 2012
andymaurul, utilizator
Pana acum nu se poate.
Puteti citi opinii postate de colegii de forum la urmatoarea adresa:
Legea nr.52/2011, care nu a fost modificata pana la data de azi, defineste la art 1, lit. b) beneficiarul de lucrări (adica persoana care angajaza si utilizeaza zilieri), ca fiind persoana juridică pentru care zilierul execută activităţi cu caracter ocazional;

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare zilieri la pfa doina dinu doina dinu v-as ruga sa-mi spuneti daca si o \"pfa\" poate angaja zilieri si ce obligatii presupune. va multumesc, doina (vezi toată discuția)
Plata zilieri din fondurile unui ong ValentinGurgu ValentinGurgu Buna ziua. Cum se poate plati un grup de zilieri din fondurile unui ONG? Multumesc. (vezi toată discuția)
Declaratia 112 pentru asociatii de proprietari marryradu marryradu Cum declar in decl 112 zilierii? Daca am si administratorul pun suma impozitelor pe 1 singura decl 112 sau fac pt fiecare decl 112? Daca am depus pe 10.08 decl ... (vezi toată discuția)