Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Angajare zilieri la pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Angajare zilieri la pfa

v-as ruga sa-mi spuneti daca si o "pfa" poate angaja zilieri si ce obligatii presupune.
va multumesc, doina
Aveti informatii la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
acest act normativ a fost pana la urma aprobat?
Eu, in calitate de Intr. Indiv. cam am intrebat anul trecut daca pot folosi ziliei la ITM, mi-au spus ca da, si ca atare am cumparat registru zilieri, ca apoi dupa cateva luni sa ma sune sa-mi spuna sa nu mai "trec" zilierii in registru pana nu apare legea aprobata.
Acea propunere legislativa nu a fost adoptata decat de Senat, nu si de catre Camera Deputatilor ...
Legea nr.52/2011, care nu a fost modificata pana la data de azi, defineste la art 1, lit. b) beneficiarul de lucrări (adica persoana care angajaza si utilizeaza zilieri), ca fiind persoana juridică pentru care zilierul execută activităţi cu caracter ocazional;
Buna ziua,
A fost pana la urma aprobata prevederea conform careia PFA pot angaja zilieri? A trecut de ambele camere? Nu regasesc niciunde aceasta informatie, iar legea 52/2011 nu vad sa fie completata cu vreun act.
Multumesc!