avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce pot pati daca fac parte din doua partide politice?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce pot pati daca fac parte din doua partide politice?

daca fac partide 2 paride politice.....( presupunand ca in cererea de adeziune am secificat ca nu fac parte din nici un partid politic) ce pot patii?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 14:18, 1 Martie 2012

Art. 8 din Legea 14/2003 a partidelor politice:
1) Un cetatean roman nu poate face parte in acelasi timp din doua sau mai multe partide politice.
(2) Inscrierea unei persoane intr-un alt partid politic constituie de drept demisie din partidul al carui membru a fost anterior.

In concluzie, sunteti membru al celui de-al doilea partid in care v-ati inscris.
chiar daca nu am demisionat din primul partid ?
si in cazul in care nu demisionez din primul partid?
ce sanctiuni pot primii?
Nu sunt prevazute sanctiuni, stati linistit - excluderea ar fi sanctiunea maxima.

Mai cititi o data ce scrie in lege: nu puteti face parte din doua partide politice in acelasi timp.
Daca azi va inscrieti intr-un partid iar maine va mai inscrieti intr-unul, in momentul in care ati semnat adeziunea la cel de-al doilea partid practic ati anulat adeziunea la primul.
Adeziunea la un alt partid = demisia din partidul din care faceti parte.

Va puteti inscrie in n partide, in fiecare zi in cate unul, in final veti fi membrul ultimului partid pentru care ati semnat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Membru partid politic marco_se marco_se As dori un raspuns cu privire la prevederile Legii partidelor politice referitor la calitatea de membru. In lege se stipuleaza ca nu poti fi membru in 2 ... (vezi toată discuția)
Eram înscris intr-un partid politic MSC2002 MSC2002 Buna ziua! Eram înscris intr-un partid politic, iar ulterior m-am înscris in altul fără a-mi da demisia, deoarece am înțeles ca înscriere in alt partid ... (vezi toată discuția)
Adeziune la un partid! artemisdm artemisdm Buna ziua, As dori sa va rog sa-mi spuneti daca copletarea unei adeziuni la un partid politic, care precizeaza dor faptul ca \"solicit sa adre la partidul ... (vezi toată discuția)