Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare grad handicap vizual (are rost sa ma agit?)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare grad handicap vizual (are rost sa ma agit?)

Buna ziua.

Stiu, imi veti spune ca singura institutie careia ma pot adresa si care imi poate spune daca ma incadrez sau nu intr-un grad de handicap este Comisia de Evaluare pentru Persoanele cu Handicap.

Dar pana sa ajung la Comisie nu poate sa imi spuna nimeni daca are rost sa investesc timp pentru asta avand in vedere ca prezint urmatoarele caracteristici conform ultimei consultatii:

Ochi Drept: Sp: -6,75, Cilindru, Cilindru: -1, Ax: 150
Ochi Stang: Sp: -7,00 Cilindru: -1, Ax: 20
DP: 66 mm
Varsta: 25 de ani

Buna ziua ! Am si eu o situatie asemanatoare cu cea a utilizatorului "Petrem62". Am fost operat la varsta de 1 an de cataracta congenitala,operatia gresita,ramanand fara vedere la ochiul drept. Anul acesta, 2013,la varsta de 29 ani,ochiul fara vedere a inceput sa ma deranjeze si sa creeze fotofobie ochiului sanatos( nu mai puteam tine ochii deschisi,nu mai suportam lumina).Dupa mai multe tratamente fara rezultat am fost nevoit ca la ochiul bolnav sa fac o operatie de EVISCERATIE (scos ochiul si pusa o proteza oculara care nu ajuta decat estetic). Cu alte cuvinte nu am vazut si nu vad nici in prezent decat cu un singur ochi.

Va rog frumos sa imi spuneti daca ma incadrez sau nu intr-un grad de handicap.

Va multumesc anticipat!