Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Schimbare grad handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Schimbare grad handicap

Buna ziua numele meu este Catalina am 27 de ani si am grad de handicap mediu din 2009 si mar interesa daca pot face o reevaluare pentru a beneficia de grad de handicap accentuat.Am miopie forte cu astigmatism miopic si coroidoza miopica -13 la ochiul drept si la ochiul stang -6 .Multumesc
Buna ziua,
Mergeti cu toate actele medicale care dovedesc agravarea starii de sanatate, respectiv a miopiei, la Comisia de Handicap de care apartineti si formulati cerere de reexaminare ca urmare a agravarii.
Anexati la cerere urmatoarele:
- doua copii de pe documentul de identitate;
- copie de pe ultimul certificat de incadrare in grad de handicap ;
- surse de venit, dupa caz:
• adeverinţă din care să rezulte calitatea de salariat, in cazul salariatilor (IN ORIGINAL);
• copie a deciziei de pensionare (la limita de varsta/urmas/ invaliditate-decizia medicala asupra capacitatii de munca) şi, respectiv, talon de pensie, în cazul pensionarilor;
• adeverinţă conform căreia persoana nu are niciun venit, eliberata de administratia financiara, în cazul persoanelor fără venituri ( IN ORIGINAL)
-Documente medicale:
- scrisoare medicală - tip, de la medicul de familie – anexa 5 HG 430/2008 – IN ORIGINAL;
- copie de pe biletul/biletele de iesire din spital (daca este cazul);
- referat privind starea medicala prezenta + scale de evaluare - de la medicul specialist
Vi se va emite alt certificat de handicap cu un grad corespunzator starii actuale.
O zi buna!