Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Impozit concediu sarcina si lauzie CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Impozit concediu sarcina si lauzie CASMB

Buna ziua,
Prietena mea este in concediu de sarcina si lauzie din 10-10-2011.
Pe 30-11-2011 a expirat contractul de munca astfel incat plata concediul cade acum in sarcina CASMB-ului.
Conform cu adeverinta de salariu pe 6 luni anterioare concediului initial, valoare medie pe zi este de 170RON.
Cat timp concediul medical a fost platit de firma, i s-a retinut numai CAS ~ 70 RON.
De cand concediul este platit de CASMB i se retin ~ 200 RON
In decembrie a luat 2690 (2890 brut) RON iar pentru ianuarie ~ 2800 RON.
Am intrebat la CASMB de ce se opresc atatia bani si a zis ca pensie, somaj si impozit, dar nu am primit nici un document gen fluturas sau alta dovada.
Am citit si eu legea si am vazut ca concediul de sarcina si lauzie este venit neimpozabil, iar de asemenea CASS nu se plateste pentru sumele suportate de catre fond asa ca eu consider ca am fost pacaliti de CASMB.

Ce se poate intreprinde de catre noi astfel incat sa recuperam acesti bani (se vor strange cam 500RON ~ pampersi pentru ~3 luni).
CASMB este obligat sa de un document cu calculul acestor sume?
Ieri am fost la CASMB si am cerut ce sume sunt oprite.
Astfel am aflat se opreste din concediu medical 10.5% contributia angajatului (lucru normal) dar si 20.8% contributia angajatorului.
Este normal sa se opreasca si 20.8? Nu ar trebuie sa ii suporte FNUAS? In cazul unei firme cei 20.8 sunt platiti de firma sau sunt suportati de FNUAS?