avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Impozit concediu sarcina si lauzie CASMB
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Impozit concediu sarcina si lauzie CASMB

Buna ziua,
Prietena mea este in concediu de sarcina si lauzie din 10-10-2011.
Pe 30-11-2011 a expirat contractul de munca astfel incat plata concediul cade acum in sarcina CASMB-ului.
Conform cu adeverinta de salariu pe 6 luni anterioare concediului initial, valoare medie pe zi este de 170RON.
Cat timp concediul medical a fost platit de firma, i s-a retinut numai CAS ~ 70 RON.
De cand concediul este platit de CASMB i se retin ~ 200 RON
In decembrie a luat 2690 (2890 brut) RON iar pentru ianuarie ~ 2800 RON.
Am intrebat la CASMB de ce se opresc atatia bani si a zis ca pensie, somaj si impozit, dar nu am primit nici un document gen fluturas sau alta dovada.
Am citit si eu legea si am vazut ca concediul de sarcina si lauzie este venit neimpozabil, iar de asemenea CASS nu se plateste pentru sumele suportate de catre fond asa ca eu consider ca am fost pacaliti de CASMB.

Ce se poate intreprinde de catre noi astfel incat sa recuperam acesti bani (se vor strange cam 500RON ~ pampersi pentru ~3 luni).
CASMB este obligat sa de un document cu calculul acestor sume?
Cel mai recent răspuns: aurelian_c , utilizator 11:09, 9 Martie 2012
Ieri am fost la CASMB si am cerut ce sume sunt oprite.
Astfel am aflat se opreste din concediu medical 10.5% contributia angajatului (lucru normal) dar si 20.8% contributia angajatorului.
Este normal sa se opreasca si 20.8? Nu ar trebuie sa ii suporte FNUAS? In cazul unei firme cei 20.8 sunt platiti de firma sau sunt suportati de FNUAS?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia platita din fnuass Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna seara! Referitor la indemnizatii pt.Concediu medical suportat din FNUASS am urmatoarea intrebare: - se contributii retin din indemnizatie??? ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina si lauzie MINPOP MINPOP Buna ziua Am primit un certificat de concediu medical ,, Cod indemnizatie 08 \" As dori sa stiu daca concediu ,,Sarcina si lauzie \" se suporta (din ... (vezi toată discuția)
Casmb opreste ambele cote de cas aurelian_c aurelian_c Buna ziua, Prietena mea a nascut in Decembrie 2012 si a fost in concediu de maternitate pana in februarie. Pana la sfarsitul lui Noiembrie concediu a fost ... (vezi toată discuția)