Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort; incredintare copii; partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort; incredintare copii; partaj

am 2 copii, sunt in concediu de crestere a copilului.sotul are o legatura extraconjugala.ma ajuta la divort daca am dovezi in sensul acesta?ce se intampla cu copiii si apartamentul care este in luat in rate?.conteaza venitul meu pentru custodia copiilor.

Multumesc

Daca doriti sa divortati copiii , se va stabili locuinta minoriulor la dvs avand in vedere varsta lor frageda .Partajul este o actiune ce se formueaza in general dupa divort si se vor partaja bunurile si datoriile comune.Este important si venitul dar nu este un criteriu de incredintare.
~ Conținut șters la cerere ~
Va conta asta la partaj sau pensie alimentara?
conform noului cod civil, puteti cere inclusiv despagubiri daca se constata vina exclusiva a sotului
Infidelitatea sotului va fi un motiv puternic pentru desfacerea casatoriei din vina exclusiva a acestuia si stabilirea domiciliului minorilor.
Totusi, autoritatea parinteasca se va exercita, ca regula, de catre ambii parinti. Este destul de dificil sa obtineti incuviintarea instantei de a exercita singura autoritatea parinteasca.

La partaj, pentru atribuirea locuintei principalul criteriu il reprezinta interesul superior al copiilor.

Pensia de intretinere se stabileste functie de veniturile nete ale paratului si de nevoile minorilor.