Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nedumerire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nedumerire

cine ma poate lamuri cum pot interpreta urmatoarea fraza dintr o pronuntare:
În baza art. 118 alin. 1 lit. e C.pen. confiscă de la inculpatul .............suma de 100 lei si În baza art. 118 alin. 1 lit. e C.pen. confiscă de la inculpatul ................ suma de 1200 lei.

Art 118 se refera la confiscarea speciala.
Sunt supuse confiscarii:
e)bunurile dobandite prin savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, daca nu sunt restituite persoanei vatamate si in masura in care nu servesc la despagubirea acesteia.

Inseamna ca ati savarsit o infractiune si banii provin din urma savarsirii acesteia.
partea vatamata in prima faza a mintit ca i as fi sustras suma de 1200 lei,apoi a recunoscut .sa inte
sa inteleg ca eu trebuie sa ,,ofer'' acea suma care nu a existat???