avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nedumerire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nedumerire

cine ma poate lamuri cum pot interpreta urmatoarea fraza dintr o pronuntare:
În baza art. 118 alin. 1 lit. e C.pen. confiscă de la inculpatul .............suma de 100 lei si În baza art. 118 alin. 1 lit. e C.pen. confiscă de la inculpatul ................ suma de 1200 lei.

Cel mai recent răspuns: dia2120 , utilizator 12:44, 3 Martie 2012
Art 118 se refera la confiscarea speciala.
Sunt supuse confiscarii:
e)bunurile dobandite prin savarsirea unei fapte prevazute de legea penala, daca nu sunt restituite persoanei vatamate si in masura in care nu servesc la despagubirea acesteia.

Inseamna ca ati savarsit o infractiune si banii provin din urma savarsirii acesteia.
partea vatamata in prima faza a mintit ca i as fi sustras suma de 1200 lei,apoi a recunoscut .sa inte
sa inteleg ca eu trebuie sa ,,ofer'' acea suma care nu a existat???

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru alina301186 alina301186 Imi poate spune si mie cineva care este diferenta dintre confiscat si sechestru? (vezi toată discuția)
Confiscarea speciala iarinutza iarinutza Este posibil in cazul confiscarii speciale prevazute de art. 118, lit e C. penal, masura dispusa de instanta, ca partea civila sa isi recupereze suma prevazuta ... (vezi toată discuția)
Contrabanda cptelena cptelena buna ziua. in data de 10 sep 2013 in urma unei perchezitii domiciliare sotul meu a fost arestat preventiv pentru 29 zile,ulterior a mai primit inca 60 de ... (vezi toată discuția)