Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Loc de munca

In cazul in care o societate doreste sa creeze un nou loc de munca, ce documente trebuiesc intocmite?
Hotarare AGA de infiintare a locului de munca respectiv .. modificarea statului de functii sau a organigramei societatii prin introducerea noului loc de munca , stabilirea conditiilor pentru ocuparea acelui loc de munca si a atributiilor aferente.
Nu stiu daca este obligatoriu, dar eu i-l anunt si la Somaj.
Art. 10 din Legea nr.76/2002
(1) Angajatorii au obligaţia sã comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncã, în cãror razã îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncã vacante, în termen de 5 zile lucrãtoare de la vacantarea acestora.
.....

Necomunicarea lunara a locurilor de muncã vacante este considerata contraventie si sanctionata cu amenda de la 3.000 lei la 5.000 lei.