Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o nepoata in Italia careia i-a fost luat copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o nepoata in Italia careia i-a fost luat copilul

Am o nepoata care este stabilita de mult timp in Italia
Intre timp a nascut cu prietenul[roman] ei o fetita.Fetita are 11 ani si merge la scoala.
Tatal fetei a recunoscut fetita in certificatul de nastere dar nu au acte de casatorie,nu mai sunt stau impreuma.
Statul Italia i-au luat fetita pe motivul ca mama nu-si imdeplineste atributiunile de mama pe motivul ca are probleme pshice.
Ce trebuie sa facem in situatia data!
Cu stima si respect Vali N.
e adevarat ca in italia legislatia ce protejeaza femeia si copilul este foarte bine pusa la punct. daca mama are probleme , puteti apela la tatal fetitei sa o obtina de la autoritatile italiene. tatal trebuie sa dovedeasca ca o poate ingriji pe minora. s.ar putea sa aveti nevoie de un avocat italian ca procedura sa fie mai rapida. tatal minorei sau bunicii poat cere ajutorul ambasadei romane de la roma sau milano. va doresc succes . daca aveti posibilitatea va rog sa ma tineti la curent. grazie. vi auguro tutto li bene del mondo.
Da, in Italia exista chiar probleme in aceasta privinta deoarece se tinde spre exagerare.
Varianta expusa de domnul Matar este utila si poate ajuta.
Mama deocamdata nu are sanse.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat