Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Atact dDOS
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Atact dDOS

salutare, lucrez in mediul it si de vreo 3 saptamani sunt victima unor atacuri de tip ddos.
siteurile sunt cu continut adult(filme embed - sunt pt distributie gratuita pe alte siteuri, gen redtube), dar nu sunt siteuri amatoriale, ci siteuri pozitionate foarte bine in motoarele de cautare cu sute de mii de afisari zilnice.
ideea e ca acest atac mi-a produs pagube foarte mari(mii, zeci de mii de euro) pe care eu trebuie sa le acopar. mar putea ajuta vreo plangere la politie? am loguri de la atac(unde se vede latime de banda cu care ataca, ipul meu care este atacat)+ facturile generate de atacul sau. treaba este serioasa si sper sa nu preintampin probleme din cauza tipurilor de siteuri(nisa adult). sfaturi? ar putea fi cv probleme din cauza categoriei websiteurilor?
demonel, utilizator
Sã o luãm pe rând.
Sunteţi specialist IT
1. Host-ul dumneavoastrã deţine servere puternice, capabile sã facã faţã unui atac de tip dDos mediu?
2. Aţi oferit serverului o lãţime de bandã şi spaţiu în plus ?
3. Sistemul de updatare este on, iar antivirusul şi antispyware-ul au fost active pe perioada atacurilor ?