Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie la limita - consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie la limita - consecinte

baiatul meu a fost implicat intr-un accident auto.agentul constatator,in procesul-verbal a consemnat ca baiatul este nevinovat.la testul cu alcolmetru a avut 0.8,la limita legii.acesta i-a suspendat permisul .ce i se poate intimpla?ma puteti ajuta?
si mai incep alte probleme:masina era pe leasing,cu casco;celalalt implicat in accident nu a vrut sa dea asigurarea s.a.
cu stima,cristi
Dacă la testul cu alcoolmetrul a avut 0.8, înseamnă că alcoolemia a fost mai mare; de obicei, în sânge se regăseşte dublul valorii pe care o indică "fiola".

A fost dus băiatul să i se ia sânge în vederea stabilirii alcoolemiei ?
Daca cu etilotestul a avut o alcoolemie de 0,8 la mie in aerul expirat,in sange are o alcoolemie mult mai mare,undeva la 1,6-1,8g/l alcool.Acesta aduce imediat inceperea urmaririi penale,anularea permisului de conducere.
In acest caz,daca s-a soldat cu accident,recomandarea este sa-si caute un avocat sa poata obtine o condamnare cat mai mica.Conform art.87 alin.1 din OUG 195/2002,conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul cu o imbibatie mai mare de 0,8 g/l in sange se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani si cu anularea permisului de conducere.
a fost dupa ce au facut analiza la singe. a fost implicat in accident pina la aplicarea noii legi.
teorie stiu si eu
.