Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie 0,7,35
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie 0,7,35

sotul meu,a fost oprit de politei,la proba etilotest a avut 0.7 alcoolemie ,a fost dus la spital ,i sau mai luat doua probe de singe,nu au venit probele de singe inca,la o ora distanta ,ce se poate intimpla,el mai are o suspendare tot cu alcool ,de 3 ani ,care expira in iulie 2010.el este cetatean turc ,avind permis de conducere turcesc.
s-ar putea sa nu mai aibe dreptul de a conduce in tara.
inseamna ca a condus si cu permisul anulat daca are deja o condamnare pt.aceiasi infractiune sau si-a redobandit permisul de conducere dupa anulare?
in caz contrar are un concurs de infractiuni si condamnarea sa este sigura.
Sotul dvs. a condus avand permisul de conducere suspendat. In aceasta situatie a comis o infractiune.
De asemenea a condus in stare de ebrietate intrucat la o imbibatie de 0,7 in aerul expirat, imbibatia alcoolica in sange va depasi cu mult valoarea de 0,8. Aceasta este cea de a doua infractiune savarsita de sotul dvs.
Urmeaza dosar penal, condamnare si anularea permisului de conducere.