Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare succesiune

Dorim sa deschidem succesiunea, dar nu prea ne intelegem.
daca mergem la notar, sigur nu facem nimic si va trebui sa ajungem in instanta la partaj judiciar.
nu se poate insa, direct in instanta?
ce acte ne sunt necesare?
multumesc
1.acte de stare civila a tuturor mostenitorilor si a defunctului.
2.titlurile de proprietate a imobilelor ce se impart
3.dovada ca nu s-a dezbatut inca succesiunea celui mort
4.taxa de timbru de 50 lei pe cap de mostenitor
Trebuie sa treceti in prealabil pe la notar pentru o incheiere obligatorie pe care o da acesta si care va este necesara la instanta.
Alaturi de taxa de timbru de 50 lei/mostenitor, se plateste o taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea bunurilor incluse in masa succesorala.
adriana olteanu a scris:

Alaturi de taxa de timbru de 50 lei/mostenitor, se plateste o taxa de timbru in cuantum de 3% din valoarea bunurilor incluse in masa succesorala.

Daca nuse face dovada de la pct.3 (in baza art.109 pct.4) se va respinge actiunea ca prematura, si cei 3% se vor irosi degeaba. consider ca - in deschiderea actiunii - se poate merge pe 50/cap, urmand ca pentru cei 3% sa se procedeze la o cerere de asistenta publica judiciara (DACA veniturile reclamantului se incadreaza la conditiile de acordare a asistentei judiciare)