avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... SRL VS SRL-D
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

SRL VS SRL-D

Va salut...

Anul trecut am deshis un SRL unde sunt unic actionar, acum, am inceput sa ma documentez pe [ link extern ] ?

Practic ce ar trebui sa fac ... o cesiune a SRL-ului si sa deschid un SRL-D nou ?
Varsta 22 ani !
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: GabrielPt , utilizator 18:06, 24 Aprilie 2012
SRL-D nou.
Din cate stiu nu pot fi actionar unic la 2 societati, ar trebui sa scap de acest SRL si sa deschid un SRL-D nou ?
Pot trece SRL- ul vechi la tatal meu si sa deshid eu un SRL-D nou ?
Legat de domeniul de activitate pentru SRL-D, nu sunt decis, am mai multe idei, coafor, restaurant, bar, ce ar trebui inscris ? Se poate schimba in cazul in care ma razgandesc sau trebuie pus de la bun inceput ?
Ultima modificare: Duminică, 4 Martie 2012
Slim2012, utilizator
Puteti sa il treceti tatalui dvs. Relativ la noua SC sa treceti in CAEN tot ce va intereseaza.
3. BENEFICIARII PROGRAMULUI

3.1 Pot beneficia de prevederile Programului: persoanele fizice, denumite în continuare întreprinzători debutanţi, care îndeplinesc cumulativ, la data depunerii Formularului de înscriere în program, următoarele criterii de eligibilitate:
a) au capacitate juridică deplină de exerciţiu, au vârsta de până la 35 de ani, împliniţi cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societăţii cu răspundere limitată în Registrul Comerţului;
b) anterior datei înmatriculării societăţii în Registrul Comerţului nu au mai deţinut şi nu deţine calitatea de acţionar sau asociat al unei întreprinderi constituite în Spaţiul Economic European;
c) înfiinţează pentru prima dată o societate comercială cu răspundere limitată în condiţiile Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale prezentei Ordonanţe de urgenţă nr. 6 din 09.02.2011;

d) declară pe propria răspundere, sub sancţiunea legii penale pentru declaraţii mincinoase, că îndeplineşte condiţiile prevăzute la lit. b, pe care o depune la Registrul Comerţului odată cu cererea de înmatriculare a societăţii;
e) să nu mai fi beneficiat de finanţare în cadrul acestui Program.
Deci, nu mai aveti sansa sa infiintati SRL-D.

De ce nu continuati cu SRL-ul?
Daca cititi cu atentie pe site AIPPIMM veti vedea ca sunt si alte programe nationale care va pot ajuta in activitatea dvs.,de ex: programul START.

Ultima modificare: Duminică, 4 Martie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Complet de acord...
Pe mine ma intereseaza cea mai rapida/eficienta si in acelasi timp sigura modalitate....
De aceea as opta spre un SRL-D in vederea absortiei de fonduri nerambursabile

As dori o finantare pentru :

Achizitie teren, Constructie in regim propriu a spatiului de lucru, dotare echipare afacere....

Alte discuții în legătură

Fonduri europene -service auto jonny_6 jonny_6 As putea sa obtin fonduri europene pt infiintarea unui service auto pe firma noua in mediu urban , si daca da cat % trebuie sa fie aportul investitorului?Va ... (vezi toată discuția)
Despre fonduri nerambursabile. APN APN Buna ziua,am o spalatorie auto si vulcanizare caen 4520,pot beneficia de fonduri nerambursabile,pentru investitii?;si daca da, cui ma pot adresa?Multumesc. (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru tineri cretu1 cretu1 Buna ziua, Doresc sa ma consultati in vederea accesarii unui fond potrivit pentru infiintarea unei firme de prestare servicii si anume o gradinita privata in ... (vezi toată discuția)