Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neprezentare la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neprezentare la divort

Ce se intampla in cazul in care sotul nu vrea sa divorteze si nu se preznita la infatisari?
Daca va referiti la sotul parat, el trebuie sa fie citat legal, iar dvs sa depuneti dovezi prin care sa va sustineti tmeinic motivele de divort invocate in cerere , si se poate judeca si daca paratul refuza sa se prezinte. Totusi, ar fi indicat incercati sa ajungeti la o intelegere, se poate divorta si la notar , si chiar la starea civila .
Da, mă refer la soţul pârât.
În cazul nostru divorţul trebuie judecat în instanţă, pentru că avem un copil minor.
Cererea de divort se va judeca in absenta sotului cu conditia ca acesta sa fie citat in mod corect. Codul de procedura civila impune ca obligatorie prezenta reclamantului la divort - a dvs, nu si a paratului.